Mit tehetünk, ha egy gyerek arról számol be, hogy szexuális visszaélés áldozata lett?
Fontos tudni, hogy…
… a gyerekek SOHA nem felelősek az ellenük elkövetett szexuális erőszakért vagy visszaélésért
… sok gyerek fél attól, hogy a szülei megbüntetik, ha ilyesmikről számol be.
» Ne éljen vissza a gyerek bizalmával!
» Higgyen neki! A gyerekek nem találnak ki történeteket arról, hogy szexuális visszaélés érte őket, sőt, általában még a megtörtént eseteket is nagyon szégyellik, és félnek elmesélni.
» Nyugtassa meg, hogy attól, hogy megosztotta Önnel a történteket, nem eshet bántódása!
» Tudassa a gyerekkel, hogy nem ő a hibás a történtekért!
» Hallgassa meg a történetét! Tehet fel kérdéseket is, de lehetőleg ne faggatózzon lényegtelen részletek felől!
» Ne próbálja a gyereket olyasmire rávenni, hogy felejtse el az egészet, és lépjen tovább!
» A szexuális erőszakról nagyon nehéz beszélni. A gyerekek általában félnek az elkövető bosszújától – aki gyakran megfenyegeti őket, hogy komoly baj történik, ha bárkinek beszélnek a történtekről – vagy attól, hogy őket fogják hibáztatni. Ne ítélkezzen, és ne erősítse a gyerek aggodalmait!
» Fontos, hogy nyugodt maradjon (ám ne legyen közömbös), amíg a történteket hallgatja. A gyereket megijesztheti, ha idegessé, ingerültté válik, vagy ha láthatóan nagyon megijed, kétségbe esik.
» Biztosítsa a gyereket arról, hogy a továbbiakban is fordulhat Önhöz.
» Lépjen kapcsolatba segítő szervezetekkel, ahol információkat kaphat a lehetséges további lépésekről, illetve a megfelelő segítés módjáról!
» Szülőként (tanárként, nevelőként stb.) próbáljon kialakítani a gyermek számára egy olyan új stabilitást, amelynek az elkövető nem része. A legfontosabb, hogy a gyermek az elkövetőtől biztonságban legyen!
» Ne gyakoroljon nyomást a gyerekre annak érdekében, hogy információkhoz jusson, vagy azért, hogy beszélgetni tudjon vele. Inkább azt éreztesse, hogy ha most éppen nem akar a gyerek az esetről beszélni, akkor később is bármikor lehetősége lesz Önhöz fordulni!
» Az elkövető nagy valószínűséggel valamilyen ismerős, rokon vagy barát. Természetes, hogy nagyon mérges, de ha durván fenyegetőzik, hogy mi történik majd az elkövetővel, azzal megijesztheti a gyereket, és lelkiismeret-furdalást kelthet benne. Általánosságban inkább a gyerek érzéseire koncentráljon, ne a sajátjaira!
» Fontos, hogy érzelmi támogatást tudjon nyújtani a gyereknek, de lehet, hogy Önnek is segítségre van szüksége ahhoz, hogy ezt megadhassa neki. Mérje fel reálisan, hogy mennyit tud Ön segíteni, és nyugodtan kérjen professzionális támogatást!
» Lehetőleg ne intézkedjen a gyerek beleegyezése és felhatalmazása, de legalább tájékoztatása nélkül!